Skuteczny Home Office

Obecna sytuacja stagnacji rynkowej i mówiąc szczerze, wręcz zatrzymania sprzedaży dała wszystkim w kość. Wykorzystujemy ten czas na działania projektowe, analizę i usprawnianie procesów w naszych firmach i poszukiwania nowych kanałów sprzedaży. W tym miejscu podpowiem Wam co robić, żeby nie zwariować podczas pracy w trybie home office i jak dobrze wykorzystać czas poza obowiązkami służbowymi. I wiem, że pewnie wielu z Was spodziewa się tu najlepszego przepisu na bimber czy 5 sposobów na podryw sprzątaczki, ale odejdę od moich zwyczajowych praktyk 🙂 i podzielę się z Wami 10 zasadami skutecznego Home Office.

 1. Pilnuj godzin pracy.
  Skoro w regularnym trybie pracowałeś od 08:00 do 17:00 to rób dokładnie tak samo na HO.
 2. Skup się na pracy.
  Praca w domu to duże wyzwanie. W skutecznym działaniu przeszkadzać mogą domowe obowiązki, przerwy na gotowanie, długi spacer z psem, odcinek ulubionego serialu, itp. Pamiętaj, że w HO od Home ważniejsze jest Office. Pracuj skutecznie i nie rozpraszaj się.
 3. Znajdź sobie pokój.
  Nie każdy z nas ma komfort wielkich przestrzeni dużych domów, ale każdy z nas powinien zlokalizować swój HO w jednym pokoju i możliwej izolacji od rodziny. Twój czas pracy to nie czas na „kotku, powieś mi firankę” czy „podrzuć mnie do Biedronki”. Jakkolwiek brutalnie to brzmi 🙂 uprzedź najbliższych, że pracujesz i jesteś nieosiągalny.
 4. Sporządź listę działań.
  Tych, które wykonasz w danym, konkretnym dniu jak i tych w perspektywie całego HO. Kontroluj swoją skuteczność i wykonuj zadania z listy.
 5. Zadbaj o komunikację
  Upewnij się, że masz do dyspozycji wszystkie niezbędne narzędzia, które odpowiadają za Twoją komunikację z zespołem, podwykonawcami i Klientami.
 6. Pilnuj przerw
  Jak zawsze, przerwa rzecz święta. Odpoczywaj w wyznaczonych porach i pamiętaj o posiłkach. Uważaj tylko, że by przerwy nie przerodziły się w zimnego Leszka przed telewizorem.
 7. Korzystaj z chmury.
  Lub innej metody synchronizacji danych. Upewnij się, że efekty Twojej pracy w ramach HO będą potem dostępne na innych urządzeniach, na których pracujesz.
 8. Zadbaj o aktywność fizyczną.
  Ciągła pozycja siedząca negatywnie wpływa na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Zaplanuj w swoim dniu jedną 15 minutową przerwę na ćwiczenia lub krótki spcer.
 9. Komfort psychiczny.
  Siedzenie w pidżamie na skraju łóżka jest może i wygodne, ale mocno rozleniwia zwoje mózgowe. Nastaw się na skuteczną i przyjemną pracę, która przyniesie korzyści. Często nowe środowisko pracy otwiera nowe możliwości i pozwala skupić się na zaniedbywanych dotąd zadaniach.
 10. Rozliczaj samego siebie.
  Na koniec dnia sprawdź czy wykonałeś przygotowane dla siebie zadania. Jeśli nie zdążyłeś czegoś zrobić, zaplanuj to dobrze na kolejne dni.

Dodaj komentarz